Szervezés - Gyakran ismételt kérdések

Mi ez az egész?

Ez egy álláshirdetés. A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) és tagszervezetei ugyanis főállású szakszervezeti szervezőket keresnek az élelmiszeriparban, a kereskedelemben, a feldolgozóiparban, valamint a településgazdálkodás és a vasúti közlekedés területén. 

 

Mit csinál egy szakszervezeti szervező?

A szervezés egy angolszász gyökerű módszertan. A lényege az, hogy a munkahelyi problémákon csak úgy lehetséges javítani, ha az adott munkahely dolgozói összefognak, megmozdulnak és közös nyomásgyakorlással érvényesítik érdekeiket. Ezt azonban könnyebb mondani, mint csinálni – ezért van szükség főállású szervezőkre!

 

Egy szakszervezeti szervezőnek az a munkája, hogy egy-egy munkahely dolgozóiból ütőképes közösségeket faragjon. Ehhez először is nagyon sok dolgozóval kell beszélgetni. A beszélgetésekből fog kiderülni, hogy a dolgozók számára mik a legfontosabb problémák az adott munkahelyen, és hogy kik azok a dolgozók, akik hajlandóak is tenni a változásért. Egy szervező a legrátermettebb dolgozókból csapatot szervez, kiképzi őket és velük együtt mozgósítja az adott munkahely minden dolgozóját egy közös ügy mentén. Egy szervező tehát kiemelkedően jól bánik az emberekkel, képes kézben tartani bonyolult folyamatokat és kreatív módon oldja meg a felmerülő problémákat.

 

Milyen előképzettség kell ehhez a munkához?

Ahhoz, hogy valakiből jó szakszervezeti szervező váljon, nem kell semmilyen papír vagy formális előképzettség. Néhány tulajdonságra és készségre viszont feltétlenül szükség van. Egy ideális jelentkező:

  • Szeretne aktívan tenni a társadalmi igazságtalanságok ellen,
  • Jól bánik az emberekkel és könnyen kapcsolódik másokhoz,
  • Kiemelkedően jól kommunikál élőben és írásban,
  • Rendkívül összeszedett, képes kézben tartani párhuzamosan futó feladatokat,
  • Nem ijed meg a problémáktól, hanem kreatív megoldásokat keres, 
  • Nyitott a tanulásra és az új ismeretekre

 

Ami még előnyt jelent a jelentkezés során:

- közösségszervezői tapasztalat (akár diákszervezet, akár civil szervezet, akár informális csoport keretein belül),

- tapasztalat előadások, nyilvános beszédek tartásában,

- tapasztalat workshopok, tréningek tartásában,

- projektmenedzsment tapasztalat.

 

Fogalmam sincs, hogy működik a szakszervezeti szervezés. Mi történik velem, ha esetleg megkapom az állást?

Az újonnan felvett szervezők képzésére és mentorálására nagy hangsúlyt fektetünk. A kiválasztott jelentkezők szakmai irányítását egy tapasztalt vezető szervező végzi majd. A képzési és mentorálási rendszerünk a következőképpen épül majd fel:

  • minden felvett szervező elvégez egy ötnapos alapképzést, amelyen megismerkednek a szervezési módszertan alapjaival;
  • az alapképzés után az új szervezők napi szintű támogatást kapnak a szakmai irányításukat végző vezető  szervezőtől;
  • a MASZSZ és tagszervezetei által állásba vett új szervezők részt vesznek havonta két nap továbbképzésen, amely a készségeik fejlesztését célozza majd.

 

Ki lesz a munkáltatóm, ha megkapom az állást?

Ahogy már írtuk, több ágazati szakszervezet is szeretne szervezőt állásba venni. A kiválasztási folyamat végén születik majd döntés arról, hogy a felvettek melyik ágazatban szerveznek majd. Ennek a fontos kérdésnek az eldöntésénél figyelembe fogjuk venni, hogy a kiválasztott jelentkezők helyileg hol, illetve saját preferenciáik szerint melyik ágazatban vállalnának szívesen szervezői feladatokat. Mindezeket mérlegelve igyekszünk majd a legrátermettebb jelentkezőknek olyan szervezői állást kínálni, ami földrajzilag és szakmailag is testhezálló lesz számukra.

 

Mi lesz a munkavégzés helye?

Mivel megszervezendő munkahelyek az egész országban vannak, ezért szakszervezeti szervezőket is az egész országban keresünk. A legtöbb szakszervezet a Dunántúlra, Budapestre és Kelet-Magyarországra is keres szervezőt. És mivel a szervezői munka a dolgozókkal való személyes kapcsolat és bizalom kialakításán alapul, ezért ideális esetben ezekben a régiókban, helyben keresünk embert. Azt fontos még hozzátenni mindehhez, hogy a szervezői munka viszonylag sok (belföldi) utazással jár. Ahogy azt a képzésre vonatkozó résznél már említettük, minden újonnan állásba vett szervező részt vesz majd egy ötnapos alapképzésen, illetve egy havi kétnapos továbbképzésen, melyek helyszíne Budapest lesz. Emellett akár a dunántúli, akár a budapesti, akár a kelet-magyarországi régióban alkalmazunk valakit, a régión belül is mozogni kell majd – hogy pontosan hova és mennyit, azt elsősorban az határozza meg, hogy egy szervező pontosan melyik munkahely, vagy üzem dolgozóival kezdi majd el a munkát.

 

Hogy néz ki a felvételi folyamat és meddig tart?

A legrátermettebb jelölteket egy többlépcsős felvételi folyamat során választjuk ki. Első lépésként töltsd ki a jelentkezési kérdőívet ezen a linken október 13. éjfélig. A beérkező jelentkezéseket elbíráljuk, a legígéretesebb jelentkezőket pedig november folyamán meghívjuk egy egész napos kiválasztási alkalomra. Egy-egy kiválasztási alkalomra 10-12 jelentkezőt hívunk majd meg összesen, akik különböző gyakorlatok és szituációs játékok segítségével mutathatják meg, hogy alkalmasak lennének a szervezői feladatra. A felvételi folyamat harmadik, egyben utolsó fordulójában a legjobb jelentkezőket terepre is elvisszük majd, hogy kipróbálhassák, milyen is ez a munka élesben. A folyamat során legjobbnak ítélt jelentkezőkkel legkésőbb 2024. december 31-ig kötünk majd szerződést.

 

Lenne még kérdésem, amire nem kaptam választ. Hol kérdezhetek?

Ha szeretnél bővebben is hallani az álláshirdetésről és a szakszervezeti szervezésről, akkor gyere el online tájékoztató alkalmaink egyikre szeptember 25-én (bővebben ITT) és október 9-én (bővebben ITT). Itt aktív szakszervezeti szervezők mesélnek majd a munkájukról és kérdezni is lehet tőlük további részletekről. Ha pedig ezen felül is vannak kérdéseid, akkor keress minket bátran a szervezes@maszsz.hu emailcímen.