Hírek
A lakhatási és energiaválság hatása a dolgozókra: Kihívások és lehetséges megoldások

A lakhatási és energiaválság súlyos probléma Európa-szerte, rengeteg embernek egyre nehezebb jó minőségű és megfizethető lakhatáshoz jutni. Ez a kettős válság súlyos terhet ró a háztartásokra, az életminőség csökkenéséhez, egészségügyi problémákhoz és adósságspirálhoz vezethet. A Szolidáris Gazdaság Központ kutatást végzett a MASZSZ tagjainak körében, mely bizonyítja, hogy a lakhatási és energiaválság égető probléma a versenyszférában dolgozók körében. Mindez lehetőséget adhat a szakszervezetek számára a tagság mozgósítására és a még nem tag dolgozók megszólítására is.


 

A lakhatási válság a munka világára is kihat, hiszen a nehezen kiharcolt béremelések jelentős része lakáshitel-törlesztésre, albérletre és rezsiköltségre megy el. A helyi munkaerőhiány egyik oka, hogy a dolgozók nem találnak megfizethető lakhatást a munkahely közelében, ami hosszú ingázást eredményez, és sok időt elvesz a pihenésre fordítható időből.

A Szolidáris Gazdaság Központ (SZGK) célja, hogy feltárja a munkavállalókat érintő legfontosabb problémákat, és közösségi, szolidaritáson alapuló megoldásokat találjon rájuk. A közalkalmazott szakszervezeti tagok körében 2022-ben végzett kutatásuk kimutatta, hogy a többségük súlyos lakhatási nehézségekkel küzd. Ezután 2023-ban a versenyszférában dolgozó MASZSZ szakszervezeti tagok lakhatási és energia helyzetét mérték fel, valamint arról kérdezték a dolgozókat, hogy a lakhatási gondokat milyen beavatkozások enyhítenék, illetve mennyire elkötelezettek a probléma közösségi megoldásában.

A felmérés alapján a válaszadók 41 százalékának nehézséget okoz a megfizethető, jó minőségű lakhatás előteremtése, 39 százalékuk komoly megfizethetőségi problémákkal küzd, és 18 százalékuk nem tudja megfelelően fűteni otthonát télen. A kutatásban részt vett dolgozók közel fele penészes otthonban él, és 26,4 százalékukat érinti a súlyos energiaszegénység. Mind az iparban, mind a szolgáltató szektorban dolgozókon belül nagy különbségek vannak jövedelem és lakhatási helyzet terén, azonban a lakás- és energiaszegénység problémája a feldolgozóiparban dolgozókat jobban érinti. A községekben élők szinte minden szempontból rosszabb helyzetben vannak, mint a nagyobb településeken élők. Itt okoz a legtöbb háztartásnak gondot a megfelelő és megfizethető lakhatás előteremtése, kevesebb felújítás történik, és a penészesedés problémája is itt a legnagyobb arányú.

Az energiahatékony felújítások jelentősen javítják a lakáskörülményeket és a megfizethetőséget. A felmérésből is látszik, hogy az alacsonyabb jövedelmű dolgozók is kiemelten érdeklődnek az otthonuk energiafogyasztásának csökkentése iránt, de részben információ-, részben pénzhiány okán nem férnek ehhez hozzá. Számukra az energiahatékony tanácsadás hasznos lehet, mely során olcsó energiamegtakarítási tippeket és személyre szabott tanácsokat kapnak a jövőbeli felújítások tervezéséhez. A szakszervezet energetikai tanácsadókkal együttműködve szervezhet kitelepüléseket a munkahelyen, valamint egyéb kedvezményeket érhet el a tanácsadónál, közvetítés útján. Mindez a fiatal munkavállalókat is megszólítja az SZGK kutatása alapján.

A továbbiakban fontos lenne felmérést készíteni a létező hazai munkáltatói lakhatási és energiamegtakarítási juttatásokról, melyek szakszervezeti tárgyalások alapját képezhetik. A későbbi együttműködések kialakításához pedig célszerű az együttműködő cégeket és a területükön működő nyitott önkormányzatokat feltérképezni. Mindezek különösen relevánsak az újraiparosítás helyszínein, ahol még inkább nehéz a megfizethető, biztos lakhatást találni az új munkavállalóknak.

Nemzetközi és hazai példák és kezdeményezések is léteznek szakszervezeti lakhatási programokra, amelyek hosszú távon, pályázati forrásokkal támogatva ambiciózus szakszervezeti stratégiák részét képezhetik. Ilyen példák közé tartozik a szakszervezeti közvetítő és érdekérvényesítő szerepvállalás munkásszállók építésében, albérleti és lakhatási jogsegély nyújtása, dolgozói lakásszövetkezetek létesítése, szakszervezeti lakásügynökségek létrehozása. Utóbbira már a SZEF két tagszervezetében is van példa, akik az Utcáról Lakásba! Egyesület lakásügynökségi programjába kapcsolódtak be és szakszervezeti tagok számára biztosítanak a piaci ár alatti megfizethető lakhatást.

A kiadvány itt érhető el.