Hosszas egyeztetést követően november 21-én megszületett a megállapodás: jövőre 9 százalékkal emelkedik a minimálbér és 7 százalékkal a garantált bérminimum. A kormány, a munkáltatók és a munkavállalók között született 3 évre szóló megállapodást ünnepélyes keretek között november 25.én írják alá.
A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) tagjai között született megállapodás értelmében a felek a jövedelmek vásárlóerejének növeléséhez hároméves bérmegállapodás megkötésével járulnak hozzá annak érdekében, hogy a gazdasági növekedés eredményeiből a társadalom minél nagyobb része részesülhessen – olvasható az aláírásra jóváhagyott szövegben. A felek – mint írják – a dinamikus gazdasági növekedésen, a vállalati hatékonyság- és termelékenység-javuláson alapuló béremelkedés megvalósítására törekednek.
"A VKF tagjai a hároméves bérmegállapodásban elkötelezik magukat a gazdasági versenyképesség javításában, a bérek növelésében, és az ezt célzó programok háromoldalú megtárgyalásában, melynek eredményeként a minimálbér 2027-ben eléri a 2027. évi várható rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát.”
A megállapodás értelmében a gazdasági a prognózisok teljesülése esetén a minimálbér az alábbi ütemezés szerint fog változni:
A kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) havi bruttó összege:
- 2025. január 1. napjától 9 %-os emeléssel 290 800 forint
- 2026. január 1. napjától 13 %-os emeléssel 328 600 forint
- 2027. január 1. napjától 14 %-os emeléssel 374 600 forint
A legalább középfokú iskolai végzettséget, vagy középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók részére megállapított garantált bérminimum 2025. január 1. napjától 7 százalékos emeléssel 348 800 forint.
A VKF tagjai megállapodnak abban is, hogy a 2026. és 2027. évben a garantált bérminimum emelésének mértékét az infláció, valamint a termelékenység tényadatainak figyelembevételével határozzák meg. Az aláírók a megállapodás szövegében leszögezik: a munkavállalók jövedelmi pozícióinak megtartása, illetve javítása érdekében a munkáltatókat arra ösztönzik, hogy az általános béremelések során törekedjenek a keresetek reálértékének növelésére.
Amennyiben az egyes gazdasági mutatók eltéréseinek számtani összege a tárgyév I.-III. negyedévi átlagos tényadatai alapján pozitív vagy negatív irányban meghaladja az egy százalékpontot, a VKF tagjai a 2026-ra, illetve 2027-re vonatkozó minimálbér emelés mértékét újratárgyalják.
Abban az esetben viszont, ha az előző pontban jelzett tárgyalások során nem születik megállapodás, 2026-ra, illetve 2027-re vonatkozóan, a minimálbér összegét az eltérésnek megfelelően módosítani kell.
A vállalkozások bérköltség növekedésének enyhítésére a kormány megvizsgálja a munkaerőköltségek csökkentésének lehetőségét
A megállapodás a felek rögzítik, hogy megvizsgálják a minimálbérek és a szakmai bérminimumok szabályozásának, gyakorlatának nemzetközi rendszerét, figyelemmel egy ágazati bértarifarendszer hosszabb távon történő kialakításának lehetőségére, amelynek központi elemét képezik az ágazati és a makroszintű kollektív megállapodások.